Header Ad

Most Viewed

Kategórie

Staroslivosť o prevodovku – ako na to?

Vlastnenie automobilu je v dnešnej dobe takmer nevyhnutnosťou, ktorá nielen znižuje úsilie, ale aj šetrí čas. Vlastnenie automobilu však znamená aj náročnú údržbu a nie každý sa má potrebné zručnosti a čas. Jedným z dôležitých predmetov údržby vozidla je prevodovka, ktorá je napriek svojej technickej komplikovanosti relatívne jednoduchá na údržbu.
Potrebné je vedieť, že prevodovka musí byť skontrolovaná, ak dôjde k nasledujúcim situáciám: vaše auto má problémy s otáčkami alebo akceleráciou, cítite, že vozidlo vibruje pri vyšších rýchlostiach, spozorujete úniky tekutín alebo počujete zvláštne zvuky vozidla.

Dôvodom týchto porúch môže to byť agresívna jazda a radenie, nedodržiavaním pravidelnej výmeny oleja alebo jeho znečistenie. Najčastejšou príčinou je nesprávne alebo násilné radenie, ktoré sa dá samozrejme vyriešiť nadobudnutím lepšej citlivosti. To platí aj pre kvalitné závitkové prevodovky.

Pred zaradením rýchlostného stupňa z jazdy na spätný chod alebo naopak musí byť automobil v úplnom zastavení.
Po zaradení radiacej páky spojku uvoľňujte pomaly a s citom, aby sa zachovala plynulosť jazdy. Pri zaradení spiatočky alebo jednotky urobte to isté, aby ste predišli otrasom a chveniu, ktorému sa nevyhnú ani trvácne čelné prevodovky.

Motor dôkladne zahrejte

Takmer každý má vo zvyku sadnúť do auta a okamžite odísť. Predtým, ako si sadnete do auta a začnete jazdiť, je ideálne motor na niekoľko minút zahriať, čo napomáha efektívnemu fungovaniu motora. Toto je obzvlášť dôležité v zime, pretože zmrznuté komponenty vozidla často nefungujú správne a spoľahlivo.

Udržiavajte čistú prevodovku

Pokúste sa zabezpečiť dôsledné utesnenie prevodovky, aby sa do vnútra nedostali žiadne nečistoty. Existujú určité filtre, ktoré sú známe ako dýchacie cesty. Tieto vetracie otvory sú efektívne umiestnené v prevodovke, aby sa dovnútra nedostala voda a nečistoty. Napriek tomu sa to občas stane. Je preto potrebné pravidelne kontrolovať a čistiť prevodovku.

    Pridať komentár

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená*