Header Ad

Most Viewed

Kategórie

Prečo toľko mladých býva v prenájme?

Fenoménom tejto doby je nedostupnosť vlastného bývania pre mladých ľudí. Situácia na trhu práce a situácia na finančnom trhu je diametrálne odlišná. Mladí absolventi sú vďační za nástupný plat okolo 700 – 800 eur v čistom a získanie hypotekárneho úveru je pre nich takmer nemožné.

Dostupnou možnosťou je teda prenájom či už bytu alebo domu. Výnimkou nie je ani spolubývanie viacerých takmer neznámych ľudí v jednom byte alebo dome. Táto možnosť však nemusí vyhovovať každému. Predsa len pracovný aj denný režim ľudí sa odlišuje. Zatiaľ čo niektorí vstávajú do práce skoro ráno, iní pracujú poobede alebo v noci. Pri zdieľaných priestoroch potom dochádza ku komplikáciám, ktorým sa človek nevyhne ani keď zdieľa ubytovanie s „párty zvieraťom“, ktorého primárnou činnosťou je produkovanie hluku a neporiadku.

Cena prenájmu vs. splátka hypotéky

Poďme však späť k jadru problému. Cena prenájmu je väčšinou nižšia, ako splátka hypotéky. Avšak pri hypotéke narážate na viazanosť, teda rozhodnutie, že práve v tejto nehnuteľnosti a v tejto lokalite by som mal žiť ďalších xy rokov. Takéto dlhodobé rozhodnutia nie sú vždy kompatibilné s uvažovaním dnešných mladých ľudí, ktorí preferujú voľnosť a možnosť voľby.

Mnoho mladých potom naráža na problém, že s vlastným bývaním a povinnosťami s tým spojenými má len minimálne skúsenosti. Pojmy ako ročné vyúčtovanie nájomného a podobne mladým veľa nehovoria.

Nedostatok informácii môže mať potom za následok rôzne komplikácie a nepríjemnosti. Nájomníci si často neuvedomujú, že majú napríklad právo na výmenu správcu bytového domu. Avšak existujú organizácie, ktoré vedia s týmito problémami pomôcť a poradiť.

Každopádne, zabezpečiť si ubytovanie je v súčasnosti pre mladých ľudí podstatne ťažšie, ako tomu bolo v minulosti. Táto situácia taktiež vplýva na zakladanie rodín. Mladí ľudia s rodinou často vyčkávajú do neskoršieho veku, pokiaľ necítia, že sú dostatočne zabezpečení, pričom prioritou je práve bývanie. Ostáva len veriť, že sa situácia vplyvom štátnych opatrení alebo ekonomického rozvoja časom zlepší.

    Pridať komentár

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená*