Header Ad

Most Viewed

Kategórie

Obriezka u mužov – je potrebná a aké sú jej výhody?

Obriezka je chirurgické odstránenie predkožky, čo je vlastne tkanivo, ktoré zakrýva žaluď penisu. Je to starodávna prax, ktorá má svoj pôvod v náboženských obradoch. V dnešnej dobe veľké množstvo mužov absolvuje obriezku z náboženských alebo iných dôvodov.

Kedy sa vykonáva obriezka?

Zvyčajne sa obriezka vykonáva prvý alebo druhý deň po narodení. V židovskej komunite sa obriezka vykonáva na ôsmy deň. Čím neskôr sa obriezka vykoná, tým sa postup stáva komplikovanejším a riskantnejším.
Ako sa robí obriezka?
Pri obriezke sa predkožka uvoľní z hlavy penisu a nadbytočná predkožka sa odreže. Pokiaľ sa obriezka robí v novorodeneckom období, zákrok zvyčajne trvá len päť až 10 minút. V dospelom veku trvá tento zákrok asi hodinu. Doba liečenia a regenerácie je zvyčajne 5 – 7 dní.

Aké sú hlavné dôvody pre obriezku?

O obriezke sa neustále diskutuje. Americká akadémia pediatrie (AAP) zistila, že zdravotné prínosy novorodeneckej mužskej obriezky prevažujú nad rizikami. Tieto prínosy však nie sú dostatočné na to, aby bolo možné odporučiť univerzálnu novorodeneckú obriezku. Tento zákrok je odporúčaný u starších chlapcov a mužov pri liečbe fimózy (neschopnosť stiahnuť predkožku) alebo na liečbu infekcie penisu.
Pred rozhodnutím o podstúpení obriezky dieťaťa by mali rodičia konzultovať zákrok so svojím lekárom. Do rozhodnutia často zasahujú aj ďalšie faktory, ako napríklad kultúra, náboženstvo či osobné preferencie.
Hovorí sa o účinku obriezky na potenciu mužov. Pozitívny ani negatívny vplyv obriezky na potenciu však nie je v súčasnosti dokázaný. Muži sa tak nemusia báť, že by po zákroku potrebovali napríklad čarovnú Kamagru.

Medzi najväčšie výhody obriezky sa považuje znížené riziko infekcií močových ciest, ochrana pred rakovinou penisu a zníženým rizikom rakoviny krčka maternice u sexuálnych partneriek, znížené riziko niektorých pohlavne prenosných chorôb u mužov, či prevencia fimózy a parafimóźy.
Samozrejme ako každý zákrok, aj obriezka so sebou nesie určité riziká, ako napríklad bolesť, riziko infekcie alebo zranenia penisu.

    Pridať komentár

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená*