Header Ad

Most Viewed

Kategórie

Nebezpečný hmyz na Slovensku? Sieť proti hmyzu pomôže

Mnoho ľudí o tom poriadne ani nevie, ale aj na území Slovenska sa vyskytuje viacero druhov hmyzu, ktoré vás môžu dostať do nemocnice a spôsobiť nemilé zdravotné komplikácie. Najhorší scenár však nehrozí – žiaden hmyz na Slovensku nie je smrteľne jedovatý, no aj napriek tomu by ste mali byť obozretní.

Ktoré druhy nebezpečného hmyzu na Slovensku vyskytujú?

Medzi najnebezpečnejší hmyz, ktorý sa vyskytuje na našom území, patrí pľuzgiernik lekársky a májka fialová. Pľuzgiernik lekársky je mimoriadne nebezpečný a poznáme ho aj pod názvom španielska muška. Jeho zjav pritom vôbec neupozorňuje na nebezpečie. Na tohto sýto zeleného huncúta môžete pokojne naraziť v záhrade a ani vás nenapadne, že by mohol byť jedovatý.

Májka fialová disponuje podobným druhom jedu, ktorý uvoľňuje len keď je podráždená. Nebezpečenstvo hrozí, keď si s jedom na rukách pretriete oči, alebo sa dotknete niečoho čo zjete. Podobne ako pľuzgiernik lekársky, aj májka fialová sa bežne vyskytuje v záhradách a sadoch. Na parapete alebo čoraz obľúbenejších vonkajších roletách by ste ich spozorovali len ťažko.

Ako sa chrániť pred nebezpečným ale aj otravným hmyzom?

Spomínané najnebezpečnejšie druhy hmyzu sa vyskytujú prevažne v záhradách alebo sadoch, kde sa môžete chrániť rukavicami, ktoré po práci opláchnete, prípadne dezinfikujete. Bodavý hmyz je však takisto veľmi nebezpečný predovšetkým pre alergikov. Ochranou proti bodavému hmyzu sú účinné siete proti hmyzu, ktoré zabraňujú jeho preniknutiu do domácnosti.

Ďalšími spôsobmi ochrany sú rôzne repelenty či spreje, avšak nie všetky druhy hmyzu odpudzujú rovnako a nezaručujú tak totálnu ochranu. Najlepšie je kombinovať ochranné repelenty či siete proti hmyzu s obozretnosťou a rešpektom. Nikdy si nemôžete byť istý, o aký druh hmyzu ide a ako môže vaše telo zareagovať na uštipnutie.

    Pridať komentár

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená*