Header Ad

Most Viewed

Kategórie

Keď sa kontroly ujme ABS

Systém ABS napomáha kratšiemu brzdeniu a predchádzaniu nehôd. Dôležité však je porozumieť tomu, ako ABS funguje a ako ho správne využívať. Existujú situácie, kedy vám pri nedostatočnej znalosti systému môže ABS život viac skomplikovať ako pomôcť.

Jednoducho povedané, ABS používa elektroniku na detekciu a zabránenie zablokovania kolies, čo pomáha vodičovi udržať kontrolu nad vozidlom pri brzdení aj v situáciách s nízkou priliehavosťou kolies. Riadiaca jednotka ABS je bezpečnostný prvok, ktorý sa prvý krát objavil v 70. rokoch 20. storočia. Od roku 2004 je podľa predpisov EÚ montáž ABS povinná.

Ako funguje ABS?

ABS je elektronický systém riadenia bŕzd, ktorý používa senzory na kolesách aby zistil, kedy sa jedno koleso otáča inou rýchlosťou ako ostatné. Pokiaľ snímač zaregistruje pomalšie otáčanie kolesa, je to pre systém znamenie, že dané koleso sa zablokuje. Aktiváciou poistného ventilu systém zníži brzdný tlak až pokiaľ sa nezhoduje s ostatnými kolesami.

Ak dôjde k opätovnému zablokovaniu kolesa, proces sa zopakuje. Všetko prebieha vo vysokej rýchlosti a celý proces sa môže opakovať aj viackrát za sekundu. Správne fungovanie ABS riadiacej jednotky sa dá overiť – pri prudkom brzdení by ste pod nohou mali cítiť chvenie brzdového pedála.

Elektronické systémy ako prirodzená súčasť automobilov

V súčasnosti sú rozsiahle elektronické systémy neoddeliteľnou súčasťou automobilov a ich ovládania. Všetky elektronické systémy, vrátane ABS, sú ovládané riadiacimi jednotkami. Rozličné riadiace jednotky ovládajú rozličné systémové celky. Napríklad riadiaca jednotka BSI alebo BSI senzor sa stará o ovládanie centrálneho zamykania, klimatizácie a podobne.

S pribúdajúcou elektronikou v autách je dôležité, podobne ako pri mechanických častiach automobilu, aj túto zložku pravidelne kontrolovať a to najlepšie profesionálmi v danom odbore. Elektronické riadiace jednotky vyžadujú servis, pričom ich správne fungovanie ovplyvňuje jazdné vlastnosti a celkový komfort.

    Pridať komentár

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená*