Header Ad

Most Viewed

Kategórie

Káva, zázrak v malej šálke

Káva je nápoj, ktorý pozostáva z rozmletých pražených semien kávovníka. Je naozaj chutným nápojom s plným batôžkom pozitívnych vlastností na ľudský organizmus. Existuje množstvo spôsobov prípravy kávy, napríklad pomocou pákových kávovarov. Nie však všetci ľudia sú priaznivcami kávy.

Keď sa ľudia snažia potlačiť do popredia negatívne vlastnosti kávy, tak najčastejšie spomínanými sú: nespavosť, dehydratácia a „adrenal fatique“ . Nespavosť je dôsledkom pitia kávy príliš neskoro. Káva môže mať účinok na váš organizmus až desať hodín.  Dehydratácia, áno, káva je zvyčajne močopudná, ale tento jav je skôr spôsobený tým, že pijete viac vody ako obvykle. „Adrenal fatique“, známy aj ako vyčerpanie nadobličiek sa prejavuje: zmätenosťou, úbytkom hmotnosti, únavou, nízkym krvným tlakom a podobne.

 Aké sú však pozitíva pitia kávy?

Vďaka káve spálite viac kalórií. Urýchľuje metabolizmus až o 11%. Vďaka káve alebo lepšie povedané vďaka kofeínu sa vám bude cvičiť lepšie. Zaujímavým faktom je aj to, že pitie kávy raz až dvakrát za deň redukuje riziko zlyhania srdca. Káva podporuje funkcie mozgu. Má priamy vplyv na vašu náladu, energiu, rýchlosť reakcií, pamäť a na všeobecnú kognitívnu funkciu mozgu. Káva obsahuje veľké množstvo antioxidantov.

Riziko výskytu rakovinu je u nadšencov kávy nižšie. Káva má, ako sami vidíte, vplyv na naozaj veľa vecí a rovnako aj skvelo chutí. Mletá a zrnková káva Arabica vám určite zaručí dokonalú chuť spolu so spojením všetkých užitočných funkcií kávy. V chuti tejto kávy môžete pocítiť ovocnejšie chute a trocha viac kyslosti. Na jej samotnú chuť má však výrazný vplyv aj spôsob  jej prípravy, praženia a spracovania.

Ponuka kávy je v súčasnosti tak široká, že každý si určite nájde tú svoju, ktorá bude dokonale vyhovovať jeho chuťovým bunkám. Pitie kávy má nesporne svoje klady aj zápory, no jedno je isté – milovníci kávy nedajú na šálku svojej obľúbenej kávy dopustiť.

    Pridať komentár

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená*