Header Ad

Most Viewed

Kategórie

Elektrina, komponent bez ktorého si nevieme predstaviť náš každodenný život

Viete si predstaviť život bez elektriny? Verím, že mnohí z vás rovnako ako aj ja si tento scenár nedokážu predstaviť. Elektrina sa stala našou každodennou súčasťou. Vďaka nej funguje väčšina zariadení v našich domácnostiach. Je priam nepredstaviteľné, že kedysi tomu tak nebolo. Je nepredstaviteľné, že ľudia nestisli vypínač a nezažalo sa svetlo. Mnohí z nás by sme nevedeli žiť v takýchto podmienkach, veď len keď nám majú vypnúť elektrický prúd, tak nadávame a cítime sa ukrátení. Elektrina a elektrický prúd nefunguje však tak jednoducho ako sa možno na prvý pohľad zdá. Elektrikári a aj fyzici vedia, že je za tým omnoho viac, samotný elektrický prúd, napätie, odpor a tak ďalej.

Čo je to elektrická sieť? Elektrická sieť predstavuje v kontexte elektrotechniky a elektroniky súbor vzájomne prepojených komponentov. Sieťová analýza alebo analýza elektrickej siete, čo tento pojem zastrešuje? Jedná sa o proces zisťovania napätia naprieč všetkých prúdov cez všetky sieťové komponenty. Existuje nespočetné množstvo techník na výpočet samotných hodnôt. Vo väčšine prípadov sa však môžete stretnúť práve s lineárnymi zložkami.

Svetlo v tmách

Určite si veľa z vás spomenie na obdobia zo svojho detstva, keď ste museli byť doma práve v čase, keď sa začalo zapínať tradičné verejné osvetlenie. Ak ste to náhodou nestihli, tak ste sa len s malou dušičkou zakrádali naspäť do domov. Rozšírenie mobilných telefónov nebolo také ako je tomu dnes, a tak vaši rodičia museli mať o vás naozaj strach.

Verejné osvetlenie sa nestalo len akýmsi budíkom, ktorý naznačil, kedy máte byť doma. Stalo sa aj svetlom v tmách, aby sa tmavé nočné uličky stali menej nebezpečnými. Toto osvetlenie zohrávalo kľúčovú úlohu v našom detstve, ale rovnako ju zohráva aj dnes, aby náš strach pri večerných prechádzkach bol minimálny.

    Pridať komentár

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená*