Header Ad

Most Viewed

Kategórie

Čistenie DPF filtra – ako na to?

DPF filter alebo filter pevných častíc sa používa v naftových motoroch a pomáha redukovať škodlivé častice prechádzajúce z výfukových plynov. Filter zachytáva škodlivé nespálené častice a keď je motor dostatočne nahriaty, spaľuje ich. DPF filter sa nachádza vo výfukovom systéme, zvyčajne v blízkosti motora.

Čím bližšie a čím vyššia teplota, tým vyššia efektivita. Polohu filtra pevných častíc vo výfukovom systéme zvyčajne ovplyvníte len ťažko. Napriek tomu môžete svojou jazdou priamo ovplyvniť efektivitu a životnosť DPF.

Prečo je potrebná regenerácia alebo čistenie DPF?

Pokiaľ zvyčajne jazdíte len krátke vzdialenosti alebo pri jazde držíte nízke otáčky, spomínané škodlivé častice sa nahromadia až na úroveň, kedy sa DPF filter úplne zablokuje. Pokiaľ sa to stane, motor nebude správne fungovať a DPF filter bude potrebné čím skôr vymeniť alebo zabezpečiť kvalitný repas DPF.

Väčšinou váš na tento problém včas upozorní výstražná kontrolka. Aby ste tomuto štádiu zabránili, je vhodné auto občas „prevetrať“ jazdou pri vysokých otáčkach a ideálne aj dlhej trase. Tak či onak, DPF filter sa skôr či neskôr zanesie a je potrebné ho vyčistiť. Čistenie filtra pevných častíc odporúčame nechať na odborníkov. Novinkou je obľúbené ekologické čistenie DPF filtrov.

Ako predísť problémom s DPF?

Používajte kvalitné palivo s vysokým obsahom cetanu a prísad, ktoré pomáhajú spaľovať škodlivé častice. Lacné a menej kvalitné palivo často spôsobuje problémy s filtrom pevných častíc. Vyhnite sa krátkym cestám, pri ktorých sa motor nestihne zohriať na prevádzkovú teplotu. Inak povedané, pokiaľ idete len do obchodu cez dve ulice, radšej sa prejdite. Spravíte niečo pre svoje zdravie ako aj pre zdravie svojho auta. Ako sme už v tomto článku spomenuli, jazda pri stabilne nízkych otáčkach motoru takisto neprospieva.

    Pridať komentár

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená*