Header Ad

Most Viewed

Kategórie

Ako predĺžiť životnosť bŕzd vášho auta?

Každý vodič vie, že brzdy sú kľúčové z hľadiska bezpečnosti a funkčnosti vozidla. Nefunkčné alebo poškodené brzdy sú veľkým problémom, ktorý je potrebné čo najskôr odstrániť. Vodiči si často neuvedomujú vplyv svojich jazdných návykov a štýlu jazdy na efektívnosť a životnosť bŕzd vozidla.

Životnosť bŕzd je ovplyvnená viacerými faktormi. Tie sa líšia v závislosti od typu automobilu, ako aj trasou alebo trasami, ktoré s daným autom pravidelne vodič absolvuje. Pokiaľ jazdíte prevažne v meste, s veľkou pravdepodobnosťou budete brzdiť podstatne viac, ako pri jazde po vidieku alebo diaľkových trasách. Napriek tomu, že niektoré faktory sú mimo kontrolu a vplyv vodiča, správnym štýlom jazdy vieme predĺžiť životnosť používaných brzdových kotúčov.

Pretekanie neprospieva

Najväčším nepriateľom bŕzd a ich životnosti je vysoká rýchlosť v kombinácii s prudkým brzdením. Čím vyššia je rýchlosť, tým viac energie je potrebné vyvinúť na zastavenie vozidla. To sa samozrejme spája so zvýšeným opotrebením jednotlivých časti brzdového systému, či už spomínaných brzdových kotúčov ale namáhaných brzdových platničiek.

Odhad a predvídavosť

Aby ste sa vyhli nadmernému opotrebeniu nemusíte za každú cenu jazdiť ako slimák. Skúsení vodiči využívajú vo svoj prospech odhad a teda včas vedia kedy povoliť plynový pedál. Pokiaľ sa napríklad blížite ku semaforu a červená je už za rohom, nie je dôvod zrýchľovať a následne zbytočne brzdiť. Jednoducho zložte nohu z plynu a nechajte auto zotrvačnosťou dôjsť čo najďalej. Pokiaľ budete predvídať, vyhnete sa množstvu zbytočného brzdenia a podstatne zvýšite životnosť svojich bŕzd.

Spravme si teda menšie zhrnutie – rozumnou jazdou a udržiavaním prehľadu o premávke viete šetriť nie len brzdy, ale aj palivo a teda vo výsledku svoje peniaze. Takáto jazda je takisto bezpečnejšia nie len pre vás, ale pre všetkých účastníkov cestnej premávky.

    Pridať komentár

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená*