Header Ad

Most Viewed

Kategórie

Ako brániť svoje auto pred odcudzením?

Krádeže áut nie sú v našich končinách žiadnou novinkou. Zlodeji si vyberajú tak nové, ako aj staršie a menej zabezpečené autá. Cieľom často nemusí byť samotné auto, ale niečo z jeho interiéru, či už napríklad autorádio alebo odložená peňaženka. Ako sa brániť a čo by ste mali spraviť pre spoľahlivé zabezpečenie auta proti krádeži?

Nerobte z vášho vozidla cieľ

Veľká časť krádeží vozidla je spôsobená nedbalosťou vodiča, napríklad nechaním alebo zabudnutím kľúčov vo vozidle. Nikdy nenechávajte kľúče vo vozidle. Zatvorte okná, zamknite dvere a parkujte v osvetlených častiach. Pozor na cennosti vo vozidle. Práve cenné veci v interiéri zamknutého vozidla sú často cieľom krádeže a lákadlom na zlodejov.

Chráňte svoje vozidlo

Existuje viacero systémov, ktorých úlohou je ochrana vozidla proti odcudzeniu. Niektoré priamo znemožňujú alebo robia odcudzenie komplikovanejšie, iné majú za úlohu vystopovať vozidlo. Klasickým ochranným prvkom je známy alarm do auta. Často sa používa aj zámok volantu či nálepky upozorňujúce zlodeja na prítomnosť bezpečnostných prvkov, ktorých efekt je najmä preventívny. Vo všeobecnosti platí, že novšie vozidlá majú podstatne lepšie zabezpečenie proti odcudzeniu, čo vyplýva z použitia novšej technológie a zložitejších elektronických systémov.

Kde je moje auto?

Pokiaľ ochranné prvky zlyhajú a vaše auto bez stopy zmizne, bezokladne kontaktujte policajné zložky. Pripravte si potrebné údaje, medzi ktoré patrí:

  • Evidenčné číslo (ŠPZ)
  • Značka, model a farba automobilu
  • Identifikačné číslo automobilu (VIN)

Takisto kontaktujte svoju poisťovňou. Z poistnej zmluvy často vyplýva povinnosť oznámiť krádež v priebehu 24 hodín po zistení udalosti. Pokiaľ náhodou došlo k nedorozumeniu alebo auto nejakým spôsobom vystopujete skôr ako polícia, okamžite túto skutočnosť oznámte tak príslušníkom policajného zboru ako aj pracovníkom poisťovne.

    Pridať komentár

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená*