Header Ad

Most Viewed

Kategórie

10 tipov, ako rozoznať kvalitnú a poctivú kávu

Samozrejme, dobrá káva je tá, ktorá nám najviac chutí. V rôznych kaviarničkách či pražiarňach sa toto môžeme ochutnávaním naučiť rozlíšiť. No ale čo v obchode? Tu je zopár rád, ktoré vám možno pomôžu pri výbere „tej pravej“:

 1. Prvým atribútom, na ktorý by ste mali pri kúpe kávy pozerať je balenie. Obal by mal byť vzduchotesný, aby káva zotrvala dlhší čas čerstvá.
 2. Kúpte si kvalitný kávovar. Nie je káva ako káva. Zrnková káva je diametrálne odlišná od obyčajnej granulovanej nie len chuťou, ale často aj kvalitou.
 3. Väčšinou platí pravidlo – čím drahšia káva, tým vyššia kvalita.
 4. Neriskujte kúpou kapsúl, ani vopred zbytočne namletých veľkých balení kávy.Kávu si pokiaľ možno radšej tesne pred prípravou zomeľte. Dobrý mlynček sa dá kúpiť aj za primeranú cenu. Garantujem vám, že tá vôňa nesklame ani jedného z milovníkov kávy.
 5. Ideálne by zrnká nemali by byť polámané, červivé ani inak poškodené. Nemali by obsahovať šupky, lístky, drievka a iné nečistoty.
 6. Pokiaľ je to možné skontrolujte si, či má káva certifikát o pôvode a prečítajte si rebríčky najlepšie hodnotených značiek káv. Sú písané odborníkmi takže sa viac nemusíte obávať o kvalitu kávy a môžete venovať viac pozornosti jej chuti.
 7. Uprednostnite organické kávy, ktoré obsahujú menej pesticídov a fungicídov.
 8. Káva so svetlejším pražením má obvykle nižší obsah karcinogénnych látok než káva s tmavším pražením.
 9. Najlepšie sa však predsa len učí zo skúseností. Preto skúšajte, skúšajte, skúšajte! Faktom zostáva, že pre laikov sú pražiarne asi najlepším zdrojom vedomostí o káve. Je príjemné nájsť si svoju pražiarničku, ktorá vám je sympatická a objavovať svoje preferencie vo svete kávy práve v nej. Časom zistíte, aký druh kávy vám najviac chutí a čo presne hľadať v káve aj pri bežnom nákupe v obchode.
 10. Nájsť si svoju obľúbenú pražiareň kávy, v ktorej sa cítite dobre a pracujú v nej odborníci je veľkou výhodou. Ak vám radi poradia pri výbere kávy a sú úprimní aj keď sa jedná o fér cenu, vyhrali ste. Platí, že kvalitná káva je drahšia, no často je výborným kandidátom na darček. Preto nie je zriedkavé, že pražiarne ponúkajú rôzne balíčky. Či už sa jedná o darček pre svoju druhú polovičku, kamaráta alebo jedinečný darček pre obchodného partnera, káva je dobrým tipom pre tieto príležitosti. Ak dobre poznáte pražiareň v ktorej nakupujete a ľudí ktorí v nej pracujú, určite nájdete najvhodnejšiu alternatívu pre vás či ľudí vo vašom okolí.

Veríme, že vám tieto tipy pomohli a rozoznať poctivú a kvalitnú kávu pre vás viac už nebude zložité. Majte však na pamäti, že sto ľudí – sto chutí, preto sa vždy riaďte najmä vlastnými chuťovými pohárikmi a doprajte si dúšok obľúbenej kávy v pohodlí.

  Pridať komentár

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená*